مردان عاشورایی

زاهر بن عمرو

زاهر بن عمرو

زاهر بن عمرو شجاعى با تجربه و دلاورى مشهور و از دوستان معروف اهل‌بیت بود، او از یاران عمرو بن الحمق - صحابى معروف - بشمار مى‏رفت، و چون زیاد بن ابیه در طلب عمرو بن الحمق برآمد، زاهر با او بود و در قول و فعل با او مصاحبت داشت، آنگاه كه معاویه عمرو را تعقیب مى‏كرد، در تعقیب زاهر نیز بود، و سرانجام عمرو بن الحمق به دست معاویه به قتل رسید و زاهر خود را پنهان مى‏كرد، و در سال شصت هجرى چون مناسك حج را بجاى آورد، با امام علیه ‏السلام ملاقات كرد و همراه امام به كربلا آمد.

حارث بن امرئ القیس

حارث بن امرئ القیس

حارث بن امرئ القیس از شجاعان بنام بود و شهرتى در جنگ‌ها به دست آورده بود، و با سپاه عمر بن سعد به كربلا آمده بود! و چون آنها كلام امام حسین علیه‏ السلام را نپذیرفتند، به امام پیوست.

جبلة بن على

جبلة بن على

جبلة بن على از شجاعان كوفه و از ابتداى امر با مسلم بود و سپس نزد امام حسین علیه‏ السلام آمد.

حلاس بن عمرو

حلاس بن عمرو

حلاس بن عمرو و برادرش نعمان از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏ السلام هستند و حلاس در كوفه فرمانده نیروهاى آن حضرت بوده است. او ابتدا با سپاه عمربن سعد به كربلا آمده بود و چون عمربن سعد شرائط امام را نپذیرفت او شبانه به اردوى امام حسین علیه ‏السلام پیوست.

  1.   1 نظرات
  2.   1770 بازدید
  ghasem — سلام بسیار از دیدن وبسایتتون خوشحال شدم همیشه دوست داشتم خدمت به اصحاب رو ببینم دوست دارم در جهت پربار شدن وبسایت همکاری داشتم باشم در قسمت نویسندگی و محتوا در ضمن در...
جوین بن مالك

جوین بن مالك

جوین بن مالك شیعه و در میان قبیله بنى تمیم بوده است، و با آنان براى جنگ با امام حسین علیه‏ السلام بیرون آمد! و چون ابن سعد شرط‌ هاى امام را نپذیرفت، او نیز همانند گروه دیگرى دست از سپاهیان كوفه كشیده و شب هنگام به سوى اردوى امام كوچ كرد.

حباب بن عامر

حباب بن عامر

حباب بن عامر در كوفه سكونت داشته و از شیعیان است، و با مسلم بن عقیل بیعت كرده و در بین راه به امام علیه‏ السلام ملحق گردید.

حجاج بن بدر

حجاج بن بدر

حجاج بن بدر اهل بصره است، و همان كسى است كه پاسخ نامه امام علیه ‏السلام را از بصره به خدمت امام در كربلا آورد؛ این نامه را امام به مسعودبن عمر نوشته بودند، و حجاج بن بدر با امام بود تا در اولین حمله پیش از ظهر عاشورا به شهادت رسید، و بعضى شهادت او را بعد از ظهر ضمن مبارزه ذكر كرده ‏اند.

جندب بن حجیر كندى

جندب بن حجیر كندى

جندب بن حجیر كندى از بزرگان و سرشناسان شیعه و از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏ السلام بود، و در بین راه قبل از برخورد امام با حربن یزید به خدمت آن حضرت رسید و به كربلا آمد. اهل سیر گفته ‏اند كه او در آغاز جنگ به شهادت رسید، بعضى فرزند او حجیر بن جندب را گفته‏ اند كه در همان آغاز حمله شهید شدند ولى ثابت نشده است كه با پدرش شهید شده باشد.

جابر بن حجاج

جابر بن حجاج

جابر بن حجاج از یاران شجاع امام حسین علیه‏السلام بوده و قبل از ظهر روز عاشورا به شهادت رسید.

حارث بن نبهان

حارث بن نبهان

حارث بن نبهان, پدر او نبهان - بنده حمزة بن عبدالمطلب - سوارى شجاع بود، و فرزندش حارث از پیوستگان به امام على و امام حسن علیه‏ السلام بود و یا امام حسین علیه‏السلام به كربلا آمد و شهید شد.

جنادة بن كعب

جنادة بن كعب

جنادة بن كعب از مكه مصاحب امام بود و او و خانواده‏اش به همراه امام به كربلا آمدند.

بشر بن عمر

بشر بن عمر

بشر بن عمر از تابعین بود و دلاورى فرزندان او در جنگ‌ها معروف است، در ایام مهادنه به خدمت امام علیه السلام آمد.

درباره سایت

طراحی سایت اصحاب الحسین علیه السلام از دهه محرم الحرام سال 1397 با معرفی یاران امام حسین علیه السلام آغاز شد این سایت به صورت کاملا شخصی اداره می شود و همواره سعی بر این بوده که مطالبی متکی بر اقوال و منابع معتبر در این سایت درج شود.

از اساتید محترم خواهشمندیم جهت تقویت بنیه علمی سایت ما را یاری فرمایند.