دُلهَم (همسر زهیر بن قین)

دُلهَم دختر عمرو (1) و همسر زُهیر بن قین بجلی، نام او را دلهم، دلهیم و یا دیلم ذکر کرده اند. همسر دلهم (زهیر بن قین) از طرفداران عثمان بود و از دوستداران امام حسین (ع) به شمار نمی رفت.

در مسیر کربلا وقتی زهیر و اقوامش از مناسک حج برمیگشتند در یک منزل با کاروان امام روبرو شد امام شخصی را به سراغ زهیر فرستاد و او را احضار کرد ولی لو اعتنایی نکرد دلهم با روشی ارشادی به همسرش گفت سبحان الله آیا شرم نمی داری فرزند پیغمبر تو را می خواند و اجابتش نمی کنی؟ می رفتی و به سخنانش گوش می کردی! زهیر بی آنکه از این کار خوشش بیاید به نزد حضرت رفت زمانی نگذشته بود که با شادی و چهره ای درخشان بازگشت او سخت شیفته امام شده بود و تصمیم خود را گرفته بود زهیر به تشویق این بانوی قهرمان چنان شور و اخلاصی پیدا کرد که با جنگیدن در سپاه ابا عبدالله و با بر عهده گرفتن میمنه سپاه (جناح راست لشکر) پس از کشتن 120 نفر از سپاه  دشمن، به درجه رفیع شهادت نایل شد.
درباره همسر زهیر دو نقل است : یکی اینکه همسر زهیر در کربلا بود و جزء شاهدان فاجعه کربلاست اما نقل مشهور این است که زهیر همسرش را با کسانی که همراه او بود به کوفه بازگرداند و موقعی که میخواستند از هم جدا شوند دلهم با چشمان گریان گفت: "تو در رکاب پسر پیامبر شهید می شوی در روز قیامت مرا فراموش نکن" و درست هم میگفت چون او عامل این تحول شده بود.


(1)    بلاذری. انساب الاشراف. ج3 ص 167.

 


چاپ   ایمیل

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی مختصر و مفید بود

مهمان
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید